0

دانش و فن آوری

مایکروسافت اج؛ مرورگر تازه نفس دنیای اینترنت – دامنه i4n

بهمن ۲۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۰ ب.ظ توسط

مجله همشهری دانستنیها – مائده گیوه چین: مرورگر «مایکروسافت اج» (Microsoft Edge) برای اولین بار در ویندوز ۱۰ به جای مرورگر پرسابقه اینترنت اکسپلورر به دنیای ویندوزها پا گذاشت
نسخه دسکتاپ

* قابلیت PC On Continue به شما امکان می دهد تنها با یک کلیک در هر صفحه اینترنتی که هستید آن را به نسخه مایکروسافت اج ویندوز ۱۰ انتقال دهید و بقیه کار خود را روی کامپیوتر ادامه دهید.

همان طور که انتظار می رود شما به عنوان یک کاربر مایکروسافت در ویندوز ۱۰ به راحتی می توانید اطلاعات خود را بین گوشی و کامپیوتر ویندوزی همگام سازی کنید. همگام سازی پسوردهای ذخیره شده بین گوشی و دسکتاپ باعث می شود این اپلیکیشن برای انجام کارهای روزانه مناسب باشد.

مایکروسافت می کوشد مانند گذشته، مرورگر اینترنتش را به جایگاهی درخور برساند. در این بین رقبا هم بیکار ننشسته اند و «اپل» با هر بروزرسانی، مرورگر «سافاری» خود را هوشمندتر می کند و طراحی آسان و شگفت انگیز آن موجب شده است بیشتر کاربران اپل، این مرورگر را به دیگر مرورگرها ترجیح دهند.

حالت «Reading View» هم که قبلا در مرورگر اج چنگی به دل نمی زد، بهتر شده است. (این حالت مناسب خواندن متون بلند در وب سایت هاست.)

جایگزینی برای مرورگر فرسوده

بسیاری طراحی مرورگر اج را که از ویندوز ۱۰ و ویژگی های «فلوئنت» الهام گرفته است، هوشمندانه ارزیابی می کنند. با ورود به اپلیکیشن ای مرورگر مانند نسخه دسکتاپ با خبرخوان مایکروسافت اج روبرو می شوید و تم کلی مرورگر هم شبیه نسخه دسکتاپ ، تیره انتخاب شده است و خلاصه همه چیز شباهت زیادی به نسخه دسکتاپ دارد. موتور این مرورگر در گوشی های آیفون «اپل»، «WebKit» و در گوشی های اندرویدی «Blink» است، در حالی که مایکروسافت از موتور EdgeHTML برای نسخه دستکتاپ خود استفاده کرده.

 مرورگر تازه نفس در رینگ

هماهنگی نسخه های موبایل و دسکتاپ
تاکنون اج ویژگی جدید برتری نسبت به رقبا رو نکرده است و اگر می خواهد علاوه بر هواداران مایکروسافت، کاربران بیشتری داشته باشد باید سراغ ویژگی هایی فراتر از آنچه کروم و فایرفاکس عرضه کرده اند برود. موضوعی که در نهایت به نفع کاربران تمام خواهد شد و انتخاب های هر چه بیشتری را در اختیارشان خواهد گذاشت.

هوشمندتر از قبل

بهبود مطالعه کتاب های الکترونیکی

بهبودهای مطالعه کتاب های الکترونیکی مرورگر اج به همین جا ختم نمی شود. اج آنقدر هوشمند شده است که وقتی کتاب را ورق می زنید، می تواند تشخیص دهد چقدر از آن را مطالعه کرده اید. همچنین اگر در کتابخانه تان کتابی نباشد، عناوینی را از فروشگاه کتاب خود پیشنهاد می دهد تا مطالعه کنید.

یکی دیگر از پیشرفت های مرورگر اج در بروزرسانی جدید، بهبود تجربه مطالعه کتاب های الکترونیکی است. اکنون کاربران می توانند کتاب را در حالت تمام صفحه مطالعه کنند و محیط مطالعه کتاب ها با فرمت «EPUB» و «PDF» هم تغییرات اساسی کرده است.

مایکروسافت در اواخر شهریور، بیلد پیش نمایش ۱۷۰۷۴ را برای کاربران ویندوز اینسایدر منتشر کرد. حال این بیلد به صورت رسمی منتشر شده و کاربران می توانند از آن استفاده کنند. این نسخه از ویندوز ۱۰، تغییرات و بهبودهای زیادی از جمله «ساعت سکوت» دارد که مرورگر اج هم از آن بی نصیب نمانده است. به عنوان مثال تغییراتی برای مدیریت بهتر «Hub» ایجاد شده که محتوای بیشتری به کاربر نمایش داده می شود. ویژگی شناخته شده Hub به کاربران اجازه می دهد وب را به گونه ای تنظیم کنند که به هم ریختگی و شلوغی را حذف کند تا پیدا کردن، مشاهده و مدیریت مطالب راحت تر شود.